تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

میانیابی

  برآورد پارامترهای هواشناسی برای مناطق فاقد ایستگاه از گذشته با روشهای مختلفی انجام گرفته است که هر کدام از این روشها در زمان ارایه آن نتایج قابل قبولی را ارایه داده اند با گذشت زمان و آشکار شدن ضعف هر کدام از این روشها، تلاش پژوهشگران بر این مساله متمرکز شده که میزان خطای ناشی از روشهای میانیابی را کاسته و یا با جایگزین کردن روشهای جدیدتر بتوانند با خطای کمتری، متغیرهای مختلف را برآورد کنند.

  میانیابی را با چند روش می توان انجام داد. در ابتدا می توان این روشها را به دو گروه همگانی(منطقه ای) و محلی طبقه بندی نمود.میان یابی همگانی تمامی نقاط معلوم (پیمونگاه) را جهت برآورد ارزش نقطه یا نقاط نامعلوم به کار می گیرد. در روش محلی جهت برآورد هر نقطه نامعلوم تنها نمونه هایی از نقاط معلوم به کارمی رود.در طبقه بندی دیگر،دقت روش،ملاک طبقه بندی است.در روش رسا مقادیر برآورد شده به مشاهدات (اندازه گیری ها) نزدیکتر است در حالی که روش نارسا تقریبی از ارزشها و سطحی را برآورد می کند که از پیمونگاه می گذرد. سومین ملاک طبقه بندی روشهای میان یابی مبتنی بر قطعی یا احتمالی بودن تخمین است.در روش قطعی مقادیر تخمینی فاقد خطا ولی در روش احتمالی برآورد حاوی خطا است(عساکره،1387: 27).

  در اين روشها،مقادير برآوردي ازمجموع حاصلضرب يک فاکتور وزني در مقادير نقاط مشاهده اي به دست مي آيد. معادله کلي روشهاي مختلف ميانيابي به صورت زير است:

   

  که در آن  مقدار متغیر مکانی برآورد شده، مقدار متغیر مکانی مشاهده شده در نقطه و وزن آماری که به نمونه نسبت داده می شود و بیانگر اهمیت نقطه iام در برآورد است.

  تفاوت عمده روشهاي مختلف ميانيابي، در برآورد فاکتور وزني ياد شده مي باشد(گلمحمدی و همکاران،1387: 505).

  منابع:

  1-عساکره،حسین،1387،کاربرد روش کریجینگ در میانیابی بارش، مطالعه موردی بارش 26/12/1376 در ایران زمین،جغرافیا و توسعه،شماره12

  2-گلمحمدی،گلمر،معروفی،صفر،محمدی،کورش(1387)منطقه اي نمودن ضريب رواناب در استان همدان با استفاده از روشهاي زمین آماری و GIS،علوم و فمون کشاورزی و منابع طبیعی،سال دوازدهم،شماره 48


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 26 ارديبهشت 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : برآورد ,نقاط ,نقطه ,بندی ,طبقه ,میانیابی ,طبقه بندی ,متغیر مکانی ,روشهاي مختلف ,نقاط معلوم ,میان یابی ,
  میانیابی

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149260
 • بازدید امروز :208864
 • بازدید داخلی :9033
 • کاربران حاضر :95
 • رباتهای جستجوگر:710
 • همه حاضرین :805

تگ های برتر