تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات


خیابان ابر و خیابان گردابی ، تصاویر ناسا از "cloud street"و "vortex street"

  ماهواره رصدگر زمین «ترا» ناسا از یک پدیده جوی دیدنی موسوم به «خیابان ابر» بر فراز خلیج «هادسون» کانادا تصویر برداری کرده است.

  پدیده جوی «خیابان ابر» (cloud street)‌ مجموعه‌ای از باند موازی طولانی ابرهای کومولوس است.

  این پدیده زمانی تشکیل می شود که هوای سرد از فراز آبهای گرمتر عبور می‌کند و در این زمان لایه هوای گرمتر (لایه وارونگی) بر فراز هر دو قرار دارد.
  در حالی که آب نسبتا گرم، حرارت و رطوبت را به هوای سرد لایه بالاتر منتقل می‌کند، ستون‌های هوای گرمتر موسوم به ترمال به طور طبیعی در جو بالا رفته و به لایه وارونگی می‌رسند.

  لایه وارونگی نقش یک پوشش را ایفا می‌کند؛ هوای گرمتر با برخورد به این پوشش، چرخیده و باعث ایجاد جاده‌ای از سیلندرهای موازی هوای چرخشی می‌شود.

  در صورتی که سطح زمین یا آب یکسان باشند، (جاده) خیابان ابری می‌توانند تا چندین کیلومتر کشیده شوند.
  منبع:انجمن اقلیم شناسی منطقه کرمانشاه

   

    در حاشیه ی توفانهای حاره ای، جایی که باد با سرعت زیادی می وزد پدیده ی دیگری به نام خیابان گرداب(vortex street) تشکیل می شود این پدیده زمانی تشکیل می شود که بادها(ابرها)به یک کوه آتش فشانی در داخل جزایر و خشکی ها نزدیک می شوند و در این زمان قله آتشفشان سبب می شود تا جریان باد و ابر به دو قسمت مجزا تبدیل شود و در طرف مقابل کوه(پشت به باد)، یک گرداب ابر و باد تشکیل می شود.

  در قسمت چب تصویر زیر گردابهای پدید آمده را مشاهده می کنید که بر اثر عبور حاشیه توفان از روی جزیره cheju (جنوبغرب ژاپن)گردابهایی از جریان هوا ایجاد شده است(ابر و باد).البته در مرکز این جزیره یک کوه آتش فشانی وجود دارد که اثر این قله آتش فشانی سبب شکل گیری خیابان گردابی شده است.

   NASA’s Terra satellite captures a von Karman vortex street (left) and tropical storm Prapiroon (right) early in the day, October 18, 2012. (NASA)

  در تصویر زیر نحوه تشکیل یک خیابان گردابی توسط یک کوه آتش فشانی نمایش داده شده ، چنانچه مشاهده می کنید در قسمت پایین تصویر یک کوه آتش فشانی در مسیر جریان هوا قرار گرفته و سبب ایجاد یک آشفتگی در مسیر جریان هوا شده است که در ادامه این آشفتگی، یک گرداب را در طرف دیگر کوه ایجاد کرده و هر چه از قله فاصله بیشتر شده گرداب ابر و باد در حال ناپدید شدن است.

  (A von Karman vortex street captured by NASA’s Modis sensor on October 30, 2010. (NASA


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : street ,هوای ,خیابان ,پدیده ,فشانی ,لایه ,vortex street ,خیابان گردابی ,لایه وارونگی ,هوای گرمتر ,karman vortex ,karman vortex street ,پدیده زمانی تشکیل ,
  خیابان ابر و خیابان گردابی ، تصاویر ناسا از "cloud street"و "vortex street"

تبلیغات


  Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 5 مرداد 1396

تبلیغات

جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

تبلیغات

ads3

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر